Poradniki
Zapięcia kolczyków i jak je rozróżnić

Zapięcia kolczyków i jak je rozróżnić

Kolczyki to najczęściej wybierany dodatek biżuteryjny przez wszystkie kobiety. Kolczyki w większości przypadków są pierwszą biżuterią najmłodszych dziewczynek i już na długie lata pozostają ulubionym dodatkiem. Salon jubilerski Sezam oferuje szeroką gamę wyjątkowych, różnorodnych kolczyków, które przypadną do gustu nawet najbardziej wymagającym miłośniczkom biżuterii w każdym wieku. Wybór odpowiednich kolczyków czasami może być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza gdy jest on zbyt wielki. Jak wiadomo, pierwszym i najważniejszym aspektem przy wyborze kolczyków jest ich wygląd i zdobienie, warto jednak zwrócić uwagę również na rodzaj zapięcia kolczyków, który również pełni bardzo istotną kwestię przy codziennym funkcjonowaniu.

Jednym z najpopularniejszych rodzajów zapięć kolczyków jest sztyft, zwany inaczej jako wkręt. Sztyfty to ulubione zapięcie większości kobiet, ponieważ charakteryzuje się niezwykłą prostotą i niewielkim rozmiarem. Proste w użyciu zapięcie występuje w postaci sztyftu, który wkłada się do dziurki w uchu i z drugiej strony zamyka zatyczką. W zależności od kolczyków, zatyczka może być wykonana z metalu bądź sylikonu.

Bardzo podobnym zapięciem jest sztyft zakręcany, którego sposób zapięcia jest taki sam jak zwykły sztyft, ale ten charakteryzuje się specjalnym nacięciem na sztyfcie, które utrudnia zsunięcie się zatyczki.

Kolejnym bardzo popularnym zapięciem kolczyków jest bigiel. Zapięcie to uważane jest za jedno z najbardziej klasycznych. W tym przypadku jest to zakręcony drucik, na którego końcu znajduje się haczyk, dlatego też bigiel idealnie sprawdza się w większych, wiszących kolczykach.

Kolejną propozycją jest bigiel otwarty, gdzie aby zapiąć kolczyka wystarczy włożyć haczyk do dziurki w uchu. Jest to błyskawiczne zapięcie, które stosowane jest głównie w wiszących, długich kolczykach.

Kolejnym zapięciem jest bigiel angielski, inaczej zwany jako bigiel zamknięty. Zapięcie to charakteryzuje się włożeniem haczyka do dziurki w uchu, który trzeba zamknąć sprężynującym zatrzaskiem, dzięki czemu kolczyk zabezpieczony jest przed wypadnięciem. Bigiel angielski to głównie proste i bezpieczne zapięcie.

Kolejnym zapięciem jest angielskie zapięcie używane w kolczykach dla dzieci. Jest to jedna z najbardziej popularnych form stosowanych w dziecięcej biżuterii. Zapięcie jest niezwykle proste w użyciu i bezpieczne w funkcjonowaniu. W razie rozregulowania się zapięcia poprzez częste zamykanie i otwieranie kolczyka, należy lekko dogiąć sztyft w dół, do momentu kliknięcia.

Następne zapięcie to zamek angielski, który najczęściej stosowany jest w kolczykach typu koło. W tym zapięciu trzepień blokuje się w widełkach z przeciwległego końca kolczyka.

Kolejnym zapięciem jest Omega, zwany również jako kolczyko-klips, które polega na włożeniu sztyftu do dziurki w uchu i zamknięcia w postaci klapki. Zapięcie omega najczęściej używane jest w klasycznych klipsach.

Nausznica to bardzo finezyjna forma kolczyków, która jest obecnie niezwykle modna. Nausznice to kolczyki składające się z ozdobnego elementu wraz z drucikiem który należy przełożyć przez dziurkę w uchu i odpowiednio ułożyć kolczyk wzdłuż ucha. W razie potrzeby należy docisnąć drucik do płatka ucha, tak, aby mieć pewność że kolczyk nie spadnie.

Kolejnym bardzo popularny zapięciem są szarniry, stosowane najczęściej w kolczykach kołach. Zapięcie to polega na wsunięciu się drucika do przeciwnej rurki.

Następna opcja zapięcia kolczyków to bigiel kajdanki, zwany także zatrzaskiem. To zapięcie stosowane jest w kolczykach, które mają zawias dzielący kolczyk na połowę, dzięki czemu zakładanie kolczyków jest niezwykle ułatwione. Kolczyki zapinamy poprzez zatrzaśnięcie tylnej części kolczyków na sztyft z rowkiem-przy zapinaniu powinno pojawić się charakterystyczne kliknięcie.

Następnym rodzajem zapięcia jest bigiel angielski typu lira. Zapięcie wyróżnia się szeroką wygiętą klapką domykająca się w tylnej części kolczyka, która jest ruchoma. Na szczycie klapki znajduje się otwór, do którego należy zatrzasnąć rower wyżłobiony na sztyfcie kolczyka.

Kolejnym oryginalnym zapięcie jest rybka, czyli zapięcie zrobione z długiego drutu, który przekładany jest przez otwór w uchu, co daje możliwość optycznego wydłużenia modelu kolczykach. W razie potrzeby zapięcie to można zabezpieczyć silikonową zapinką.

Długie kolczyki w większości przypadków mają zapięcie przeciągane, występujące w formie delikatnego łańcuszka o delikatnym splocie. Na jednym końcu kolczyka jest większa ozdoba, natomiast drugi koniec to sztyft, który należy przeciągnąć przez płatek ucha do końca lub połowy łańcuszka.

Kolejne zapięcie to diorki, czyli dwie kulki lub dwa elementy. Jeden z elementów jest osadzony z przodu sztyftu a drugi element znajduje się z tyłu i służy jako zapięcie kolczyka. Takj kolczyk może mieć wbudowany silikon na sztyft bądź gwint, który należy nakręcić na sztyft.

Ostatnim rodzajem zapięcia jest Riana. Kolczyki te charakteryzują się dwoma elementami, jednym mniejszym z sztyftem ,który wkładamy do dziurki ucha i drugim wkładanym od tyłu, dzięki czemu rozbudowany element znajduje się pod płatkiem ucha.

Jak widać, zapięcia kolczyków to obszerny temat, który często nie jest znany wszystkim miłośnikom biżuterii. Wybór jest na tyle różnorodny, że bez wątpienia każdy znajdzie odpowiednie dla siebie zapięcie. Na www.jubilersezam.pl i w salonach stacjonarnych można znaleźć kolczyki z każdym z przedstawionych powyżej zapięć. Każda para kolczyków to niezwykła i jedyna w swoim rodzaju biżuteria, zdobiona różnego rodzaju kamieniami szlachetnymi i jubilerskimi. Kolczyki wykonane ze srebra jak i złota z pewnością skradną serce zarówno miłośniczek minimalistycznej jak i wyrazistej biżuterii.