Blog
Rodzaje i symbolika krzyżyków

Rodzaje i symbolika krzyżyków

Być może nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że krzyż, czyli uniwersalny symbol chrześcijaństwa, występuje w biżuterii w wielu wariantach a każdy z nich symbolizuje inne wartości. Jeśli nie wiesz, na jaki z krzyżyków się zdecydować, najpierw zapoznaj się szczegółowo na temat każdego z krzyżyka.

Poniżej przestawiamy najpopularniejsze rodzaje krzyżyków wraz z ich opisem i symboliką:

Krzyżyk Benedyktyński:

Krzyż Świętego Benedykta oprócz wizerunku przedstawia katolickie Sakramentalia, które zawierają symbole i napisy związane z życiem św. Benedykta z Nursji, oraz Krzyż z pierwszymi literami wyrazów modlitwy z egzorcyzmu. Krzyżyk ten jest symbolem uzdrowienia i łask, uważa się, że chroni przed niebezpieczeństwem.

Krzyżyk benedyktyński

Krzyżyk Łaciński:

Krzyżyk Łaciński, zwany też klasycznym, to podstawowa forma krzyża chrześcijańskiego. Jest on symbolem ukrzyżowania Chrystusa, dla Chrześcijan uważany za znak zbawienia, miłości Boga i zwycięstwa.

Krzyżyk łaciński

Krzyżyk Jerozolimski:

Krzyżyk Jerozolimski to duży krzyż laskowany, w którego kątach umieszczono cztery małe krzyże greckie. Krzyż ten symbolizuje pięć ran Chrystusa ukrzyżowanego.

Krzyżyk jerozolimski

Krzyżyk trójlistny:

Zwany też krzyżem koniczynowym czy krzyżem Św. Łazarza, jego podstawą jest krzyż grecki bądź łaciński, którego wszystkie ramiona zakończone są ornamentem potrójnego liścia koniczyny. Krzyż symbolizuje jedność Chrystusa i Świętej Trójcy.

Krzyżyk trójlistny

Krzyżyk celtycki:
Krzyżyk celtycki to forma krzyża, która od wieków znana jest wyznawcom religii przedchrześcijańskich, w którym czteroramienny krzyż umieszczony jest w okręgu, symbolizującym celtyckie wianki, tzw. ruta. Współcześnie krzyż celtycki jest jedną z form krzyża akceptowanego przez Kościół katolicki jako religijny symbol chrześcijan.

Krzyżyk celtycki

Krzyżyk liliowy:
Krzyżyk liliowy jest połączeniem typowego krzyża greckiego oraz wielkiej litery M, która symbolizuje imię Maryi – Matki Bożej współcierpiącej ze swoim Synem.

Krzyżyk liliowy

Każdy z powyższych krzyżyków dostępny jest w naszych stacjonarnych salonach oraz na stronie internetowej www.jubilersezam.pl