Warto zapoznać się z różnorodnymi funkcjami zegarków, zwłaszcza, gdy jesteśmy na kupnie nowego modelu. Dokonamy wtedy świadomego wyboru i będziemy zadowoleni z zakupu. Najczęściej spotykane dodatkowe funkcje zegarka to:
- Chronograf - zegarek z analogową tarczą wyposażony w funkcję dodatkowego pomiaru czasu. Najczęściej mówimy tak zegarek z dwiema lub trzema dodatkowymi małymi tarczami. Spełniają one inne zadania (np. alarm, datownik).
- Chronometr – zegarek, którego mechanizm spełnia kryteria precyzyjności zgodne z normą ISO 3159 i otrzymał certyfikat chronometryczny. Mechanizm musi przejść 15 dniowe testy w różnych pozycjach i temperaturach, sprawdzające dokładność chodu.
- Complication – zegarek mechaniczny wyposażony w wiele funkcji dodatkowych (np. budzik, fazy księżyca, wieczny kalendarz, wskaźnik rezerwy chodu, stoper, repetier).
- GMT – zegarek wyposażony w tę funkcję pozwala równocześnie obserwować czas w innej strefie czasowej.
- Waveceptor lub zegarek kontrolowany przez radio– zegarek kwarcowy synchronizujący 2 razy dziennie wskazanie czasu z niezwykle dokładnym zegarem atomowym. Dokładność tego zegara atomowego wynosi 1 sekundę na milion lat.
- Suwak logarytmiczny - zaawansowana funkcja dedykowana matematykom i inżynierom, służy do wykonywania szeregu działań arytmetycznych. Umożliwia wykonywanie szeregu obliczeń - od mnożenia i dzielenia, przez logarytmowanie, potęgowanie, pierwiastkowanie aż do skomplikowanych obliczeń wykorzystywanych w nawigacji .
- Tachometr (prędkościomierz) – mechanizm logarytmiczny pozwalający określić średnią prędkość poruszania się na dystansie. Występuje wspólnie z chronografem.
- Kalendarz – oznaczenie dnia miesiąca, czasem również dnia tygodnia – wyrażone cyfrą lub liczbą oraz słownym opisem dnia tygodnia.
- Datownik – oznaczenie dnia miesiąca wyrażone cyfrą lub liczbą.
- Perpetual Calendar lub Wieczny kalendarz – funkcja datownika, mechanizm kalendarza przystosowujący się automatycznie do zmiennej liczby dni w miesiącach oraz do lat przestępnych.
- Repetycja – komplikacja pozwalająca na akustyczne wybicie na żądanie aktualnego czasu w kolejności : godziny, kwadranse, minuty. Wybijanie odbywa się przy pomocy młoteczków uderzających o stalowy drut rezonansowy, biegnący dookoła mechanizmu, równolegle do koperty.
- Retrograde – wskazanie funkcji zegarka (daty, minuty) – wskazówka porusza się po wycinku okręgu np. w zakresie od 90 do 270 stopni. Dochodząc do końca skali, w ułamku sekundy, przeskakuje cofając się do początku i odliczanie rozpoczyna się od nowa.
- Tourbillon – mechanizm stosowany w luksusowych zegarkach. Obrotowa klatka, w której umieszczono balans i wychwyt. Zwiększa precyzję chodu poprzez niwelowanie wpływu grawitacji na mechanizm balansu.
- Wskaźnik rezerwy chodu –urządzenie wskazujące na ile godzin chodu jest w danej chwili naciągnięta sprężyna napędowa zegarka. Określa tym samym ile godzin zegarek będzie jeszcze chodził bez nakręcania.
- Fazy księżyca – funkcja określająca w jakiej fazie jest księżyc.
- Skeleton watch - zegarek, którego tarcza i dekiel wykonane są z przezroczystego materiału , w sposób umożliwiający obserwowanie pracy mechanizmu.
- Zawór helowy – ciśnieniowy zawór, po odkręceniu którego dajemy ujście z koperty nadmiernemu ciśnieniu. Zastosowanie ma gdy zegarek jest narażony na obecność w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie powietrze wzbogacone jest o hel (kapsuły dla nurków i stacje głębinowe). Hel ma możliwość przenikania do koperty przez uszczelki, ale nie jest w stanie wychodzić na zewnątrz. Odkręcenie zaworu helowego pozwala na ujście helu z zegarka. Nie wolno go otwierać pod wodą ani bezpośrednio po wyjściu z wody, kiedy zegarek jest mokry.
Którą funkcję wybrać, a z której zrezygnować – to temat na osobną rozmowę w salonach Sezam, radzimy wybierać takie, z których rzeczywiście będzie się korzystać.