Poradniki
Diamenty i cyrkonie- Jak je odróżnić?

Diamenty i cyrkonie- Jak je odróżnić?

Cyrkonie i brylanty to najpopularniejsze kamienie używane w biżuterii od wieków. Na pierwszy rzut oka są one do siebie bardzo podobne, dlatego warto więc znać sposób na ich rozróżnienie.

Czym jest diament? Diamenty uważane są za najtwardsze minerały na świecie, przez co są niezwykle cenione w świecie jubilerskim. Prawdziwy diament może zostać zarysowany jedynie innym diamentem, przy sprawdzaniu biżuterii warto więc zwrócić uwagę na ewentualne rysy na kamieniu. Jeśli na powierzchni znajdują się rysy, prawdopodobnie nie jest do diament a jego imitacja.

Ważnym wyznacznikiem diamentów są także ich naturalne niedoskonałości, nazywane profesjonalnie inkluzjami. Inkluzje to po prostu naturalne defekty, które widoczne są wewnątrz kamienia, często zauważalne dopiero pod lupą. Imitacje diamentów charakteryzują się idealnie gładką powierzchnią i brakiem jakichkolwiek wewnętrznych zarysowań. Prawdziwe brylanty najczęściej mają biały kolor, zdarzają się jednak kolorowe wersje w brązowym, żółtym, pomarańczowym, zielonym czy różowym odcieniu. Kolorowe odcienie diamentów są niezwykle rzadkie i bardzo cenne, co za tym idzie, cena naturalnych kolorowych diamentów jest zauważalnie wyższa niż białych.

Prawdziwe diamenty określane są przez jubilerów z całego świata jedną metodą zwaną 4C, której nazwa to skrót pochodzący od pierwszych liter czterech angielskich słów:

  • carat (karat – jednostka określająca masę)
  • colour (barwa)
  • clarity (czystość)
  • cut (szlif)

Są to podstawowe informacje, które zawsze znajdują się w certyfikacie autentyczności diamentów, który dołączany jest do biżuterii z brylantami. Dzięki takiemu certyfikatowi klient posiada informacje o podstawowych parametrach brylantów, ich ilości oraz wielkości.

Czym jest cyrkonia?

Cyrkonia to sztuczny kamień ozdobny i najpopularniejsza imitacja diamentu. W większości przypadków występują w białych odcieniach jednak coraz częściej można spotkać je w kolorowej wersji. Biżuteria z cyrkoniami jest zazwyczaj bardzo tania, ponieważ cyrkonia jest kamieniem wyprodukowanym sztucznie w laboratorium, a jej wykonanie jest bardzo proste i wykonywane na masową skalę. Wyprodukowany sztucznie kamień zawsze będzie posiadał gładką powierzchnię a jego wnętrze będzie idealnie czyste, bez żadnych porysowań. Cyrkonia nie jest tak twarda jak diament, co sprawia, że po czasie użytkowania biżuteria z cyrkoniami matowieje a cyrkonia traci swój pierwotny blask.

Mamy nadzieję, że powyższe informacje pozwolą Wam odróżnić cyrkonie od diamentów. Na stronie internetowej www.jubilersezam.pl i w salonach stacjonarnych posiadamy szeroką ofertę biżuterii zarówno z cyrkoniami jak i diamentami, dzięki czemu każdy miłośnik biżuterii znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.